Zapylenie
Zapylenie jest to ogólnie przyjęta nazwa na określenie badań frakcji wdychanej i/lub respirabilnej na stanowiskach pracy. Aby określić rodzaj pyłu należy wykonać badanie krystalicznej krzemionki. Jesteśmy akredytowani i wykonujemy badania w pełnym omawianym tutaj zakresie. Często badaniom zapylenia towarzyszą dodatkowe oznaczenia np.:
– metali i tlenków – na stanowiskach spawalniczych, ślusarskich itp
– tlenków – na kotłowniach, ciepłowniach
– metali, niemetali lub konkretnych substancji chemicznych w postaci pyłów – zakłady chemiczne, kopalnie i składy surowców a nawet drukarnie
WYPEŁNIJ ZLECENIE I ZAMÓW NASZE USŁUGI
Dla zainteresowanych szerszą wiedzą o pyłach poniżej przedstawiam wybrane fragmenty z opracowania specjalisty higieny pracy Andrzeja Uzarczyka:
PODZIAŁ PYŁÓW I DZIAŁANIE NA ORGANIZM
Pył jest to zbiór cząstek stałych, które wyrzucone do powietrza atmosferycznego, utrzymują się w nim przez pewien czas. Najczęściej są to cząstki o wymiarach poniżej 300µm. Z uwagi na różnorodny kształt cząstki pyłu pojęcie wymiaru ziarna pyłu jest pojęciem umownym, mówimy o:
Nie będziemy rozpatrywać pyłu jako substancji sypkiej lecz jako rozproszone i unoszące się w powietrzu (faza rozpraszająca) ciało stałe (faza rozproszona), taki dwufazowy układ nazywamy aerozolem. Pojęcie pyłu jest pojęciem ogólnym i obejmuje:
Norma PN-ISO 7708:2001 podaje definicja frakcji pyły stosowane do oceny zagrożenia zdrowia:
Charakterystyka pyłu wdychanego:
Ścisłe definicje frakcji respirabilnej, płucnej i wdychanej podaje norma PN-EN 481:1998
Układ oddechowy można podzielić na kilka obszarów, różniących się pod względem wielkości zatrzymywanych ziaren pyłu, czasu zatrzymywania pyłu i reakcji na pył.
Stopień wnikania i osadzania pyłu w drogach oddechowych zależy od wymiaru cząsteczek pyłu, pod tym względem pyły można podzielić na trzy frakcje. Frakcję inspirabilną (wdychaną), czyli pył wdychany do układu oddechowego stanowią cząsteczki o wymiarach poniżej 100 µm. W górnym odcinku dróg oddechowych obejmującym, nos, jamę ustną, gardło i krtań zatrzymywane a następnie wydalane ze śluzem są cząsteczki o dużych rozmiarach powyżej 30 µm. Do środkowego odcinka dróg oddechowych obejmującego, tchawicę oskrzela i oskrzeliki, przedostają się cząsteczki określane frakcją płucną pyłu ich wymiar nie przekracza 20 µm. Poniżej mamy frakcję torakalną ok. 10 µm Do obszaru wymiany gazowej (pęcherzyki płucne), dostają się cząsteczki o wymiarach ziaren poniżej 7 µm. Frakcję pyłu docierającą do pęcherzyków płucnych nazywamy pyłem respirabilnym czas usuwania pyłu z pęcherzyków płucnych jest długi ( ok. 50% na miesiąc ) (średnia wartość średnicy aerodynamicznej cząstki frakcji respirabilnej wynosi 3,5 µm).
Skutki zdrowotne narażenia na pył zależą od:
Pył może wnikać do organizmu droga oddechową (narażenie inhalacyjne) lub przez osiadanie na skórze, w tym drugim przypadku substancje wchłaniane są bezpośrednio przez skórę, mieszki włosowe i gruczoły łojowe. W zależności od działania chorobowego pyły można podzielić na:
Wolna krystaliczna krzemionka, obok silnego działania zwłókniającego podejrzewana jest również o działanie rakotwórcze. Do grupy państw uznających WKK za czynnik rakotwórczy lub prawdopodobnie rakotwórczy należą: Niemcy, Dania, Holandia, Szwajcaria, Słowacja, Norwegia, Japonia, Argentyna, Kanada, Nowa Zelandia.
WARTOŚCI NORMATYWNE
Stężenie pyłu w środowisku pracy określone jest przez najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) średnie ważone, które działając na pracownika w ciągu 8-godzinnego czasu pracy przez okres jego aktywności zawodowej, nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń. Najwyższe odpuszczalne stężenia określone rozporządzeniem uzależnione są od składu chemicznego i mineralnego pyłu, oraz frakcji a ponadto od zawartości w pyle wolnej krystalicznej krzemionki.
Młodociani
Wzbronione jest zatrudnianie młodocianych przy pracach lub w pomieszczeniach, w których są narażeni na szkodliwy wpływ:
Dozwolone jest zatrudnianie młodocianych w kontakcie z czynnikami zaliczanymi do alergenów, pod warunkiem uzyskania specjalistycznej opinii lekarskiej o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kontaktu z alergenami.
Kobiety
Zgodnie z rozporządzeniem [5], nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych
Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią:
a) prace w narażeniu na działanie czynników rakotwórczych i o prawdopodobnym działaniu rakotwórczym, określonych w odrębnych przepisach,
b) prace w narażeniu na niżej wymienione substancje chemiczne niezależnie od ich stężenia w środowisku pracy: